select language:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Main page   Objects   Opinions   Guides   Photos gallery   Calendar   Discussions   Informations   
                 
Objects:  
 Contact
 Opinions
 Full description
 service  
 castle  
 
Login area:  
Login:
Password:
remind password
Remind password:  
Login:
Email:
The email address provided during registration will be sent an email with a new (randomly generated) password, which you can / could change after logging into the system.
Search:  
More know :
 Search
 
For objects :  
Showcase your property on the site :
 Registration
 Contact

 Informations

Blog o systemie SART (1)

More news >>

Zamek Sielecki - castle


object


entertainment

internet
bar

board

dinner

gastronomy

banquet and events organization

kitchen

home cooking

equipment

winebar
restaurant
bar
garden restaurant
air-condition

services

organizing family meetings

season and open time

object open the whole year round

photo gallery


photodescribe
Winiarnia u Renarda
 
Winiarnia w piwnicach zamku
 
Ogródek letni
 
II
 
wnętrze I
 
  


profile

family object
fashionable

service

professional service
professional staff

castle

describe:

Pierwszą murowaną budowlą obronną na terenie tworzącej dziś dzielnicę Sosnowca dawnej osady Siedlecz wzniósł prawdopodobnie Piotr z Sielca w drugiej połowie XIV wieku. Z roku 1403 pochodzi udokumentowana wzmianka potwierdzająca istnienie we wsi kamiennej siedziby, którą w 1430 roku określano już mianem fortalicjum. Nie znamy jej pierwotnej formy, choć zapewne w początkowych latach funkcjonowania było to założenie jednoskrzydłowe, być może spełniające rolę strażnicy obronnej powiązanej strategicznie z położoną nieopodal twierdzą w Będzinie. Źródła milczą na temat średniowiecznego zamku. Powszechnie wiadomo jedynie, że w pierwszej połowie XV stulecia wieś trzymał Bodzanta herbu Szeliga, a od 1465 jej właścicielem był królewski dworzanin Jakub Duch z Dębna. Potem Sielec znalazł się w rękach Grzegorza z Morawicy, od którego w 1487 wykupił go Kazimierz Jagiellończyk, choć nie wiadomo dziś, czy transakcja dotyczyła tylko gołej wsi, czy wraz z chłopami król przejął również warownię. Następne sto lat owiane jest mgiełką tajemnicy i dopiero w roku 1567 lokalne dokumenty wymieniają nowego właściciela Sielca - przedsiębiorcę górniczego Walentego Minora. Ród Minorów zajmuje szczególne miejsce w historii sieleckiego przybytku, bowiem jeden z jego przedstawicieli, Sebastian Minor z Przybysławic na miejscu starej warowni lub w bezpośrednim jej sąsiedztwie wzniósł nowy gmach, któremu nadał charakter czteroskrzydłowej renesansowej rezydencji otoczonej fosą z elementami obronnymi w postaci drewnianego mostu zwodzonego oraz rozmieszczonych na każdym z naroży kwadratowych w planie baszt. Budowę zamku zakończono w roku 1620, co upamiętnia zachowana w kaplicy tablica z tą właśnie datą i herbem Minorów Półkozicem.

K
olejnymi, po Minorach, gospodarzami Sielca byli Modrzejewscy i Męgoborscy. W czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego rezydencja należała do płk Michała Żulińskiego, a potem do szambelana dworu królewskiego Jordana Stojewskiego, który w 1802 sprzedał wieś pruskiemu generałowi kawalerii von Oye Schimmelpfenningowi. Po śmierci generała jego wdowa w 1814 roku upłynniła lokalne dobra księciu pszczyńskiemu Ludwikowi Anhalt-Coethen von Pless. Dziesięć lat później zameczek strawił pożar, co zmusiło księcia do jego kosztownej naprawy, przy okazji której dokonano poważnych zmian w dotychczasowej formie budowli - w oparciu o przygotowane przez Józefa Heintza plany wyburzono wówczas skrzydło wschodnie oraz zasypano fosy usuwając tym samym ostatnie cechy obronne i nadając całości charakter pałacowy z obszernym folwarkiem i założonym wokół zespołem parkowym. W 1836 klucz sielecki objęła siostrzenica Ludwika - Charlotta von Stolberg-Wernigerode, od niej zaś w 1856 zamek kupił hrabia Andrzej Renard ze Strzelec Opolskich, przeznaczając go dla swego syna Jana Regarda, piastującego funkcję sekretarza poselstwa królewsko-pruskiego w Wiedniu. Po śmierci Jana w 1874 roku dobra odziedziczyła jego żona Wilhelmina, potem ich córka Joanna Maria, zaś po niej zajęły je siostrzenice królewskiego dyplomaty:hrabina Mortimer von Tschirssky Renard oraz hrabina Eufemia v. Eulenburg Prassen. W 1884 zawiązała się górniczo-przemysłowa spółka Gwarectwo hr. Renarda z siedzibą w sieleckim pałacu, który odtąd aż do II wojny światowej pełnił reprezentacyjną rolę firmowego biurowca. Po "wyzwoleniu" umieszczono tutaj administrację kopalniSosnowiec i czasowe Muzeum Górnictwa, a od roku 1980 nowy właściciel, Zjednoczone Huty Szkła Gospodarczego i Technicznego Vitropol po generalnym remoncie urządziły w budynku Centralną Wzorcownię Szkła Współczesnego. Kiedy komuna upadła, zamek adaptowano na salę ślubów USC, restaurację oraz kompleks konferencyjny, jednak ze względu na jego bardzo zły stan w 1995 zaprzestano jakiejkolwiek działalności i obiekt zamknięto. Kilka lat później Rada Miasta rozpoczęła gruntowną renowację zabytku, połączoną z badaniami archeologicznymi, której szczęśliwe zakończenie w roku 2002 dało początek nowej inicjatywie w postaci otwartego tutaj Sosnowieckiego Centrum Sztuki.

Stan Obecny

Odrestaurowana kosztem blisko 6 milionów złotych rezydencja pełni obecnie funkcje kulturalne, a w jej murach (jak wspomniałem) mieści się siedziba Sosnowieckiego Centrum Kultury - Zamek Sielecki, promującego współczesną sztukę polską. Na zamku czynne są bezpłatne wystawy malarstwa, rzeźby, witrażu oraz wszelkich form użytkowych, organizowane są też koncerty muzyki klasycznej lub jazzowej, spotkania z ciekawymi ludźmi (z cyklu Rozmowy w dobrym stylu), mitingi literackie i filozoficzne, prezentacje młodych twórców, biesiady jarmarczne, nawet pokazy mody (Artystyczne fascynacje sosnowieckich kreatorów mody). Centrum Kultury prowadzi również działalność komercyjną, wynajmując wnętrza do celów konferencyjnych, oferując lekcje rysunku i malarstwa oraz historii sztuki, a także wystawiając na sprzedaż wybrane dzieła i związane tematycznie wydawnictwa oraz pamiątki. Prawdopodobnie w skrzydle północnym gmachu mieści się wystawa poświęcona historii miasta Sosnowca i zamku sieleckiego z odkrywkami archeologicznymi świadczącymi o jego średniowiecznym rodowodzie, jednak ze względu na niekorzystny splot zdarzeń nie mogłem sprawdzić tego osobiście. Podziwiając współczesny wygląd odnowionej rezydencji, która dziś lśni i błyszczy, należy też wspomnieć o jej makabrycznym otoczeniu. Obiekt jest wręcz wciśnięty pomiędzy gierkowską, rozsypującą się halę sportową-lodowisko, odrapane smutne bloki oraz hałaśliwe w okresie letnim kąpielisko. Koszmarne zestawienie. Pozostaje tylko pogratulować komuszym urbanistom interesującego konceptu i współczuć wyrzutów sumienia na starość.

Last updated: 2014-01-10 15:19:51


Aktualnie serwis posiada 12642 zarejestrowanych obiektów, z czego 2190 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Office in Poland: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com